ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821
Ἀπὸ τὴν Δήμητρα Μποζᾶ, Στέλεχος Διατροφολογίας καὶ Ὑπεύθυνη τῆς χορωδίας τῶν ΕΠΑΛΞΕΩΝ
γιὰ νὰ ἀκούσουμε πατάμε ἐδῶ: epalxeis.caster.fm/
ἤ ἐδῶ: synpasitoisagiois.radio12345.com
![](https://armynow.gr/wp-content/uploads/2019/03/%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%97-1821-%CE%93%CE%A5%CE%9D%CE%91%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3-300x229-1.png)
![](https://1.bp.blogspot.com/-2m7XQVAj2s0/XJgEASJqi1I/AAAAAAAAQ_o/LQIj-jQLhhgpz8lExRQslbgBqjv3Kgb4QCLcBGAs/s1600/epanastasi.jpg)
Στίς Ἑλληνίδες τὶς γνωστὲς καὶ ἄγνωστες Ἑλληνίδες ἤ Φιλελληνίδες ποὺ βοήθησαν μὲ κάθε τρόπο στὴν ἐπιτυχία τῆς Ἑλληνικῆς ἐπανάστασης τοῦ 1821, μὲ ἀφορμὴ τὰ διακόσια χρόνια, φέτος 2021 ἀπὸ τὴν κήρυξή της θὰ ἀναφερθεὶ ἡ ἀδελφὴ καὶ στέλεχος τῶν “ΕΠΑΛΞΕΩΝ” ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΠΟΖΑ. Πλησιάζοντας στὴν μεγάλη μέρα τῆς 25ης Μαρτίου, τῆς διπλῆς ἐθνικῆς καὶ Χριστιανικῆς ἐορτῆς, ἀπὸ σήμερα 9 Μαρτίου 2021 καὶ ὥρα 7:00 μ.μ. καὶ θέλοντας νὰ ἀναδείξει τὸ ρόλο τῆς γυναίκας, τῆς Ἑλληνίδας ἀλλὰ καὶ τῶν φιλελληνίδων θὰ κάνει ἐκτενὴ ἀναφορὰ μὲ μιὰ σειρὰ ἐκπομπῶν ποὺ θὰ ἀκολουθήσουν. Ἀς τὴν παρακολουθήσουμε πατώντας ἐδῶ: epalxeis.caster.fm/
ἤ ἐδῶ: synpasitoisagiois.radio12345.com